Muzeum w Paryżu 

7 min read

Paryż to miasto, które jest obiektem marzeń wielu miłośników podróżowania. Niegdyś stanowiło z kolei prawdziwy azyl dla artystów, co przełożyło się na ogromną liczbę muzeów tam zlokalizowanych. Ogromne zbiory wielu z nich są tak liczne, że trudno je obejrzeć w jeden dzień. Sprawdź, do jakiego muzeum w Paryżu warto się wybrać!

Luwr

Muzeum Luwr w Paryżu to jedno z najbardziej znanych i szanowanych muzeów na świecie. Jego historia sięga ponad 200 lat i przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą podziwiać jego bogate dzieła sztuki. Od początku istnienia muzeum stało się domem dla najważniejszych arcydzieł, takich jak „Mona Lisa” Leonarda da Vinci czy posąg Wenus z Milo. Co roku przybywa tam miliony odwiedzających, aby podziwiać ogromną kolekcję obrazów, rzeźb, grafik i innych dzieł sztuki. Aby dokonać pełnego przeglądu muzeum, trzeba poświęcić na to kilka dni. Dobrze jest przygotować sobie plan zwiedzania.

Muzeum Luwru znajduje się przy stacji metra Palais-Royal Musée du Louvre. Otwarte jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 18:00, z wyjątkiem wtorków. Cena biletu wynosi 17 euro. 

Wersal

Wersal jest przepiękną, dawną rezydencją władców Francji, która zaskakuje swoją ogromną powierzchnią i luksusowymi wnętrzami. Początkowo, w czasach Ludwika XIII, była to tylko niewielka leśniczówka. Powoli rozbudowywana przez następne pokolenia monarchów stała się jednym z symboli francuskiej okazałości i wspaniałości. Aby całkowicie poznać Wersal, trzeba poświęcić cały dzień na spacer po pałacu i parku. 

Adres Wersalu to Place d’Armes, 78000 Versailles. Można tam dojechać pociągiem RER lub SNCF (stacja Versailles). Zwiedzanie pałacu jest możliwe od 9:00 do 18:30 z wyjątkiem poniedziałków. Bilet wstępu kosztuje 18 €.

D’Orsay

Luwr jest niedaleko od drugiego co do popularności muzeum w Paryżu – d’Orsay. Kolekcja tego miejsca składa się głównie z dzieł sztuki z europejskich epok przełomu XIX i XX wieku, a budynek, który dawniej był dworcem kolejowym, może okazać się interesującym architektonicznym akcentem. Najważniejszym punktem ekspozycji są dzieła impresjonistów takich jak Monet, Van Gogh, Toulouse-Lautrec, Pissarro, Degas, Renoir i Gauguin. 

Muzeum d’Orsay znajduje się w Paryżu na 62 Rue de Lille i jest oddalone o zaledwie kilka minut spacerem od stacji metra Solferino. Muzeum jest czynne codziennie poza poniedziałkiem, w godzinach od 9:30 do 18:00. Wstęp kosztuje 16 euro i obejmuje dostęp do wszystkich ekspozycji.

Centrum Pompidou

Centrum Pompidou to unikalny ośrodek kultury, za którego budowę odpowiedzialny jest ówczesny prezydent Francji, Georges Pompidou. Wszystkie instalacje wewnątrz prezentują oryginalną i futurystyczną architekturę, dzięki czemu budynek stał się atrakcyjnym miejscem dla turystów. Jego skład obejmuje: muzeum sztuki nowoczesnej, bibliotekę, sale wystaw czasowych, sale koncertowe oraz kino. 

Adres Muzeum Pompidou to 19 Rue Beaubourg, który znajduje się blisko stacji metra Rambuteau. Muzeum jest otwarte od 11:00 do 22:00, z wyjątkiem wtorków. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 15€ (5€ za wejście na taras widokowy). 

Grand Palais (Wielki Pałac)

Wielki Pałac to budowla o olbrzymiej przeszklonej hali, która powstała w Paryżu na potrzeby Wystawy Światowej w 1900 roku. Do dziś odbywają się tam liczne wydarzenia publiczne, takie jak pokazy mody, koncerty, targi książek i samochodów. To miejsce zachwyca swoimi galeriami sztuki oraz Muzeum Odkryć i Wynalazków.

Można je odwiedzić codziennie z wyjątkiem wtorku, od godziny 10:00 do 20:00 – bilet jest dostępny od 10 €.

Conciergerie

Conciergerie to wyjątkowe miejsce we Francji. To pierwszy zamek królewski przekształcony w więzienie. Mieszkańcy tego miejsca byli bardzo szanowani, bowiem tutaj trzymano takich ludzi jak królowa Maria Antonina, rewolucjonista Maksymilian Robespierre, słynny pisarz Emil Zola oraz agentka wywiadu Mata Hari.

Obecnie Conciergerie jest częścią Pałacu Sprawiedliwości i można je zwiedzać od 9:30 do 18:00. Wstęp kosztuje 11,50 €. Można do niego dotrzeć metrem – stacja Cité i Saint-Michel).

Les Invalides (Pałac Inwalidów)

Za panowania Ludwika XIV budynek Invalides służył jako szpital i pensjonat dla żołnierzy, którzy służyli w armii Francji. Obecnie można tu zobaczyć Muzeum Armii, Muzeum Makiet, Muzeum Orderu Wyzwolenia, Katedrę Świętego Ludwika oraz pokoje dla byłych żołnierzy II Wojny Światowej. Najważniejszą atrakcją jest Dôme des Invalides – mauzoleum Napoleona Bonaparte. 

Muzeum znajduje się przy 129 Rue de Grenelle, w pobliżu stacji metra Invalides. Muzeum jest otwarte codziennie od 10:00 do 18:00, a bilet normalny kosztuje 12 €.

Rezydencja królewska w Fontainebleau

Niedaleko od Paryża, w miejscowości Fontainebleau, znajduje się jedna z najbardziej okazałych posiadłości królewskich Francji. Pałac składa się z głównego budynku i wielu przybudówek, a także ogrodów i parku. W skład kompleksu wchodzą również cztery muzea: Muzeum Napoleona, Muzeum Chińskie cesarzowej Eugenii, galeria malarstwa i mebli, gdzie można zapoznać się z różnorodnymi dziełami sztuki oraz historią francuskiego pałacu.

Odwiedzający mają możliwość dojechania pociągiem do stacji Fontainebleau Avon ze stacji Gare de Lyon w Paryżu. Godziny otwarcia to od 9:30 rano do 18:00 wieczorem. Warto też podkreślić, że opłata wejściowa to 12 €.

Muzeum Picassa

W 1985 roku, w sercu Paryża, dzielnicy Marais, otwarto Muzeum Pabla Picassa. Muzeum składa się z kolekcji dzieł sztuki, które pochodzą bezpośrednio od samego artysty – podarowanych przez prywatnych kolekcjonerów. Eksponaty zostały ułożone chronologicznie i tworzą unikalną możliwość śledzenia rozwoju artystycznego twórcy. Ostatnia renowacja powiększyła mieszczące się w budynku na ulicy Rue de Thorigny (stacje metra Saint-Paul, Saint-Sébastien-Froissart i Chemin Vert) muzeum o nowe eksponaty.

Ceny biletów wstępu to 14€, a godziny pracy – od 9:30 do 18:00 (wtorek-niedziela).

Muzeum Orangerie

Dawna oranżeria królewska w Jardin Tuileries w Paryżu została całkowicie przekształcona w galerię sztuki, aby móc pomieścić serię dzieł Claude’a Moneta z liliami wodnymi. Muzeum jest filią Musée d’Orsay, a jego zbiory skupiają prace impresjonistów i postimpresjonistów. Można tam podziwiać sztuki takich artystów jak: Cézanne, Matisse, Picasso, Renoir, Modigliani, Gauguin i innych.

Godziny otwarcia muzeum to od 9:00 do 18:00 (we wtorki pozostaje nieczynne). Wstęp jest możliwy zarówno poprzez standardowy bilet (12,50€) lub bilet all inclusive umożliwiający również wejście do Musée d’Orsay (20€).

Muzeum Carnavalet

Odwiedź muzeum Carnavalet, aby przenieść się w czasy minionych epok Paryża. Muzeum znajduje się w historycznej willi i składa się z 140 sal, wypełnionych dziełami sztuki od średniowiecza po XX wiek. Tutaj możesz zobaczyć różnorodne obrazy, grafiki, fotografie, rzeźby, rysunki, monety i meble zebrane w ciągu lata. Od ponad trzech stuleci istnieje tu bezcenny skarbiec wiedzy o historii mieszkańców Paryża – od prostego ludu do najbardziej znanych postaci.

Muzeum jest otwarte codziennie (oprócz poniedziałku) od 10:00 do 18:00 i wejście jest bezpłatne. Zlokalizowane jest przy 23 Rue de Sevigne (blisko stacji metra Saint-Paul i Chemin Vert).

Muzeum Sztuki Współczesnej w Pałacu Tokijskim

W Pałacu Tokijskim można oglądać osiem tysięcy dzieł XX-wiecznych artystów, w tym kunsztowne prace słynnych twórców. Zbiory te z pewnością mogłyby zdobić sale Centrum Pompidou lub Małego Pałacu, ale tutaj można je podziwiać całkowicie za darmo.

Muzeum czynne jest codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach od 10:00 do 18:00. Adres to 13 Av. du Président Wilson.

Muzeum Guimet

Muzeum Emile’a Guimeta, założone w XIX wieku przez przemysłowca-kolekcjonera, stało się jednym z najbardziej renomowanych na świecie muzeów sztuki azjatyckiej. Zgromadzona kolekcja obejmowała artefakty pochodzące od starożytnych Greków i Egipcjan oraz pamiątki z podróży do Tybetu, Syjamu, Kambodży i Korei. Najważniejszy dar dla muzeum stanowiła wymiana greckich i egipskich przedmiotów na azjatycką kolekcję Luwru. To sprawiło, że Muzeum Emile’a Guimeta stało się przystanią dla sztuki azjatyckiej tak samo ważną jak Luwr.

Muzeum mieści się przy Placu d’Iéna i jest otwarte codziennie oprócz wtorku w godzinach 10:00-18:00. Bilet normalny kosztuje 11,50 €.

Muzeum Marmottan-Monet

Miłośnicy impresjonizmu uważają Muzeum Marmottan za jedno z pięciu najlepszych w Paryżu. Zawiera ono trzy prywatne kolekcje, w tym jedną, która należała do Jules’a Marmottana. Syn syna tego artysty przekazał cały swój dom sztuki Akademii Sztuk Pięknych jako darowiznę. Kolejna pozyskana kolekcja przypada na konto Georgesa de Bellio, pierwotnego propagatora impresjonizmu. Największym sukcesem było otrzymanie bezcennego prezentu od Claude’a Moneta. Kolekcja ta oferuje najlepsze prace impresjonistów.

Aby odwiedzić to miejsce, trzeba się udać pod adres 2 Rue Louis Boilly. Można je odwiedzić codziennie, poza poniedziałkiem, w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w czwartek (do godziny 20:00). Wejściówka kosztuje 14 euro.

Petit Palais

Mały Pałac został zbudowany w 1900 roku na Wystawę Światową w Paryżu, jego architektura nawiązuje do stylu beaux-arts. W muzeum można zobaczyć kolekcję antyków rzymskich i greckich, mebli XVIII wieku, oraz dzieła artystów takich jak Rembrandt, Rubens, Géricault, Delacroix, Engrère, Modigliani, Cézanne czy Courbet. Można tu również obejrzeć ekspozycje czasowe zaprezentowane przez światowej sławy artystów.

Mały Pałac jest otwarty codziennie poza poniedziałkiem od godziny 10:00 do 18:00. Wejście do kolekcji głównej jest bezpłatne natomiast bilet na wystawy czasowe kosztuje 11 euro. Adres to Av. Winston Churchill.

Muzeum Jacquemart-André

Małżonkowie Nélie Jacquemart i Edouard André zostali szczególnie zapamiętani za poświęcenie swojego życia i majątku na stworzenie Muzeum Jacquemarta-André w Paryżu. Powstało ono w wyniku ich pasji do sztuki–- częstymi podróżami do Włoch starali się powiększyć swoje kolekcje, aby następnie dekorować dom nabyty w 1875 roku. Po śmierci męża, Nélie postanowiła przekazać cały majątek Instytutowi Francuskiemu. Muzeum posiada imponujące dzieła wielu wybitnych artystów renesansu – od Włochów przez Flamandów aż po Francuzów. Jest to druga co do ważności kolekcja po Luwrze.

Jej adres to 158 Bd Haussmann, a godziny otwarcia są od piątku do soboty od 10:00 do 18:00 (piątek) oraz od 10:00 do 19:30 (sobota). Ceny biletów obejmujących wystawy stałe to 12€, natomiast dla osób w wieku 7-25 lat 7,5€.

Muzeum Cognacq-Jay

Historia Muzeum Cognacq-Jay sięga odległych czasów, kiedy Louise Jay i Ernest Cognacq, ówcześni przedsiębiorcy domu handlowego Samaritain, postanowili zgromadzić wspaniałe dzieła sztuki i obrazy. Obecnie te skarby mieszkańcom miasta oferuje elegancki pałac Donon Mansion pochodzący z czasów panowania Ludwika piętnastego i szesnastego.

Można je oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 pod adresem 8 Rue Elzevir. Wstęp jest bezpłatny i oferuje nieograniczone możliwości eksplorowania jednej z najstarszych i najbardziej wyjątkowych kolekcji dzieł sztuki we Francji.

Muzeum Życia Romantycznego

W tej uroczej rezydencji z XIX wieku artysta Ari Schaeffer organizował regularne salony, odbywające się każdy piątek. Spotykali się tam arystokraci, członkowie rodziny królewskiej i sławni artyści, jak Fryderyk Chopin i George Sand, Eugène Delacroix, Auguste Ingres, Rossini i Franz Liszt. Muzeum otoczone historycznym wystrojem oferuje przedmioty należące do gospodarzy salonów oraz możliwość poznania historii spotkań pełnych romantycznych uniesień. Odwiedzający mogą zobaczyć miejsce spotkań z klimatem XIX-wiecznego luksusu i poznać tajniki przygotowań do wielkich imprez.

Adres muzeum to 16 Rue Chaptal. Można zwiedzać je od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00. Wejście jest bezpłatne.

Muzeum Montmartre

Muzeum Montmartre położone jest sercu Bohemian Hill, a historia jego powstania sięga dwóch wieków wstecz. Przyciągnęło ono wielu artystów, którzy tworzyli tu swoje dzieła, kreując jednocześnie zawiły i niesamowity świat sztuki miejscowego kabaretu. Dom, gdzie znajduje się muzeum był domem kilku pokoleń artystów i mimo upływu lat wciąż można odczuć to magiczne przeszłe powietrze. Ogród na dziedzińcu budynku poświęcony jest jednemu z najbardziej znanych twórców – Renoirowi, którego obrazy można obejrzeć w salach muzeum. Zrelaksować się można też w małej kawiarni.

Muzeum Montmartre otwarte jest codziennie (za wyjątkiem wtorku) od godziny 10:00 do 19:00, a bilet normalny kosztuje 13€. Wejściówka ulgowa dostępna jest dla dzieci w wieku 10-17 lat i kosztuje – 7€.

Bazylika Saint Denis

Kościół Saint-Denis to nie tylko zwykła świątynia. Jego architektura jest wyjątkowa i ma historyczne znaczenie: w końcu był on grobowcem królewskim i to w nim powstała jedna z pierwszych gotyckich budowli. Poza tym, do dziś można podziwiać tu unikalną kolekcję pogrzebowych rzeźb, które odzwierciedlają trendy i tradycje różnych epok.

Bazylika Saint-Denis jest czynna codziennie od 10:00 do 18:15 (niedziele 12:00-18:15) i bilet do muzeum to 9,50€ – wejście do bazyliki jest bezpłatne.Sprawdź też: Muzeum w Warszawie.

Okultyzm w sztuce

Okultyzm skupia wiele wierzeń, zakładających istnienie sił i możliwości ukrytych poza zasięgiem naukowych obserwacji, a także wyjątkowe zdolności ludzkie, które mogą być przekształcane poprzez...
admin
1 min read

Surrealizm – cechy 

Surrealizm jest nurtem w sztuce, który pojawił się na początku XX wieku i czerpał inspiracje ze świata snów i marzeń sennych. Jego najbardziej znanymi...
admin
2 min read

Naturalizm – cechy

Naturalizm w sztuce to nurt, który zwraca uwagę na dokładne odzwierciedlenie rzeczywistości. Jego celem jest oddanie żywych kolorów, znaczenia i detali otaczającego nas świata....
admin
3 min read

Dodaj komentarz