Pierwsza Galeria Bolesława Biegasa w świecie


ciechanówW Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie powstaje Galeria im. Bolesława Biegasa. Pierwsza w świecie, do tej pory istniało tylko Muzeum Biegasa w Paryżu. Galeria im. Bolesława Biegasa zostanie nad Łydynią otwarta w sobotę, 7 stycznia, w godzinnej przerwie podczas XXII Koncertu Noworocznego GALA 2012.

Po uroczystym nadaniu imienia Bolesława Biegasa Galerii w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej – dotychczasowej Galerii C – zostanie otwarta wystawa „Bolesław Biegas (1877-1954). Rzeźbiarz, malarz, literat”. Na tej pierwszej w Ciechanowie ekspozycji będzie można obejrzeć 21 dzieł Biegasa z kolekcji prac zdeponowanych w Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie jedną rzeźbę oraz jego paszport, z którym 1897 roku wyjechał z rodzinnego Ciechanowa na studia do Krakowa (wówczas z carskiej Rosji do Austro-Węgier).

Zorganizowanie tej pierwszej na ziemi rodzinnej ekspozycji Biegasa było możliwe głównie dzięki życzliwości Leonarda Sobieraja, dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku, który od razu zrozumiał intencję Teresy Kaczorowskiej – kierującej od 5 października 2011 roku Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie – i wyraził zgodę na wypożyczenie prac tego światowej sławy artysty. Muzeum Mazowieckie w Płocku posiada dziś bowiem największy zbiór dzieł twórcy z Koziczyna: z Polskiego Instytutu Historyczno-Literackiego/Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz z prywatnej kolekcji pana Roberta Szustkowskiego z Warszawy.

– Postanowiłam przybliżyć Bolesława Biegasa na jego ziemi rodzinnej, gdyż w Ciechanowie, gdzie zaczynał twórczość artystyczną nie miał nigdy żadnej wystawy. Mało kto z ciechanowian wie, że to miasto wychowało tak znakomitego twórcę. Dlatego już w pierwszych tygodniach swojej nowy pracy podjęłam starania, aby wypożyczyć dzieła Bolesława Biegasa. I jestem niezmiernie wdzięczna za wspaniałomyślność dyrektorowi Leonardowi Sobierajowi, a także Starostwu Ciechanowskiemu za wolę pomocy finansowej w pokryciu kosztów przygotowania tej ekspozycji oraz utworzenia Galerii. Zapraszam na tę niezwykłą, bo pierwszą ekspozycję prac Bolesława Biegasa w Galerii im. Bolesława Biegasa Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej. Można ją będzie oglądać przez cały miesiąc: od 7 stycznia do 8 lutego 2012 roku. Zachęcam także do lektury przygotowanego przeze mnie okolicznościowego katalogu, gdzie poza zaprezentowanymi dziełami plastycznymi i literackimi przybliżam w słowach sylwetkę artysty rodem spod ciechanowskiego Koziczyna

– powiedziała dr Teresa Kaczorowska.
źródło: http://ckisz.ciechanow.net.pl

Informacje o wystawie:

• Wernisaż wystawy: 7 stycznia 2012, (w godzinnej przerwie podczas XXII Koncertu Noworocznego GALA 2012)
• Wystawa czynna: 7 stycznia – 8 lutego 2012
• Miejsce ekspozycji: Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej, ul. Strażacka 5, Ciechanów
• Kontakt: tel.: (+48) 23 672 42 96;
e-mail: pckisz@pckisz.pl; internet: http://ckisz.ciechanow.net.pl