Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie


Muzeum im. Bolesława Biegasa

Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie

6 maja 2015 r. w Warszawie została otwarta największa na świecie ekspozycja stała malarstwa i rzeźby wybitnego polskiego artysty Bolesława Biegasa. Ekspozycja została uruchomiona dzięki kooperacji Fundacji im. Bolesława Biegasa, Biblioteki Polskiej w Paryżu, Galerii Wejman z Warszawy oraz prywatnych kolekcjonerów. Wystawa stała oraz liczne wystawy czasowe pod honorowym patronatem władz Warszawy będą prezentowane w lokalu w Al. Jerozolimskich 51.
Fundacja im. Bolesława Biegasa pozyskała zbiory dzięki pomocy i zaangażowaniu kolekcjonerów, właścicieli największych na świecie zbiorów tegoż artysty: Marzenny i Roberta Szustkowskich.
Po raz pierwszy zobaczyłam obraz Biegasa za granicą. Był wyjątkowy, absolutnie ponadczasowy. Już wtedy interesowałam się sztuką i zapragnęłam mieć go w swojej kolekcji, tym bardziej, że twórcą okazał się polski artysta, o którym nigdy wcześniej nie słyszałam. Wiele miesięcy później dowiedziałam się, że jest możliwość kupienia znacznej kolekcji. Namówiłam męża i tak weszliśmy w posiadanie pierwszych w naszym domu obrazów i rzeźb Biegasa. Później dokupowaliśmy pojedyncze eksponaty. Gdy kolekcja stała się bardzo pokaźna, postanowiliśmy razem z mężem pokazać ją w Polsce. Chcemy, żeby Polacy poznali tego wielkiego artystę, który jak wielu wybitnych twórców został doceniony bardziej za granicą niż w swoim ojczystym kraju – mówi Marzenna Szustkowska.
Postanowiliśmy udostępnić zbiory Fundacji, która w naszym imieniu będzie zajmowała się prezentowaniem twórczości Biegasa w Polsce – dodaje Robert Szustkowski.

Muzeum im. Bolesława Biegasa
Projekt spotkał się z wielkim zainteresowanie i uznaniem władz Warszawy, w szczególności Wydziału Kultury oraz Burmistrza Dzielnicy Śródmieście. Swoja pomoc zadeklarowały także instytucje odpowiedzialne za edukację kulturalną, w tym przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas wernisażu będą gościć wybitni historycy sztuki. Z Paryża specjalnie na otwarcie przyleci Xavier Deryng jeden z najwybitniejszych znawców twórczości Biegasa na świecie.

Materiał prasowy Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie

2

Materiał filmowy z wydarzenia na antenie TVN

 

2

Program Małgorzaty Ziętkiewicz “Wysokie C” poświęcony życiu i twórczości Bolesława Biegasa.

 

Informacje o wystawie:

• Wystawa czynna:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12.00 – 18.00
Środa: 12.00 – 18.00
Czwartek: 12.00 – 18.00
Piątek: 12:00 – 18:00
Sobota, Niedziela: nieczynne
WSTĘP WOLNY

• Miejsce ekspozycji: Muzeum im. Bolesława Biegasa
Aleje Jerozolimskie 51, 00-697 Warszawa
• Kontakt: tel.: +48 696 876 780;

 

Współpraca:
logo

 

Relacja fotograficzna z wystawy

1

Zdjęcia: Archiwum Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie