Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem


plakat

Okazją do zorganizowania wystawy Bolesława Biegasa w Villa la Fleur, jest jej pierwsze współuczestnictwo w Europejskiej Nocy Muzeów, przypadającej w tym roku na dzień 14-tego maja.

Na wystawie zaprezentowane zostaną unikalne zbiory z kolekcji Marka Roeflera, jak i dwóch innych kolekcji prywatnych, w których to twórczość Bolesława Biegasa zyskała sobie ugruntowaną pozycję. Artysta ten, dał się poznać jako wielka indywidualność twórcza pośród polskiej imigracji w Paryżu w pierwszej połowie XX w. Nie urzekły go francuskie pejzaże, nie podążał również – w odróżnieniu od wielu innych jego rodaków, za najnowszymi prądami w sztuce tamtego czasu.
Źródła inspiracji składające się na tę niezwykłą twórczość wypływały raczej z tradycji romantycznej w różnych jej przejawach. Biegas był wizjonerem, którego wyobraźnia odwoływała się do literatury, historii, magii, religii oraz muzyki. Naturalnym językiem wyrazu dla rzeźby i malarstwa Biegasa stał się symbol, w którym artysta mógł skondensować wiele znaczeń oraz pozostawić przestrzeń interpretacyjną dla widza.

Wystawa „Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem”, składać się będzie z prezentacji prac artysty, pochodzących ze wszystkich etapów jego twórczości. Zaprezentowane zostaną zarówno jego wczesne prace rzeźbiarskie, niezwykle rzadko spotykane obrazy wykonane w technice pastelowej, obrazy z cyklu „Mistyka nieskończoności” jak i cieszące się niezwykłą popularnością obrazy sferyczne.

Informacje o wystawie:

• Wernisaż wystawy: 14 maja 2011, godz. 19.00
• Wystawa czynna: 14 maja – 31 lipca 2011
• Miejsce ekspozycji: Villa La Fleur, ul. Szpitalna 14, Konstancin-Jeziorna
• Kontakt: tel.: (+48) 22 578 41 22;
e-mail: info@villalafleur; internet: www.villalafleur.com; www.biegas.pl;
• Godziny otwarcia: po uprzednim kontakcie

Relacja fotograficzna z wystawy

Fotograficzna relacja z wystawy