“Europe and the spirit world or the fascination with the occult, 1750-1950”


OCCULT

Wystawa “Europa i świat ducha lub fascynacja okultyzmem, 1750-1950” jest interdyscyplinarną wystawą badającą wpływ okultyzmu na artystów, myślicieli, pisarzy i uczonych w całej Europie, w decydujących momentach w historii współczesnego świata.

W sekcji poświęconej sztuce, zaprezentowane zostały obrazy i rzeźby autorstwa Bolesława Biegasa. Obok nich znalazły się prace tak wybitnych artystów jak: Caspar David Friedrich, Francisco Goya, Eugene Delacroix, Victor Hugo, Edvard Munch, Odilon Redon, Jan Toorop, M. K. Čiurlionis, František Kupka, Wassily Kandinsky, Kazimir Malevitch, Max Ernst, André Masson, Roberto Matta, Wifredo Lam…

Wystawa została podzielona na trzy sekcje:
– Sztuki piękne: malarstwo, rysunek, rzeźba, grafika i fotografia, literatura irracjonalnego i niewytłumaczalnego.
– Prześledzenie tradycji ezoterycznej, z szeroko zakrojonymi badaniami chronologicznymi, obejmującymi fundamentalne teksty i ikonografię całego ruchu.
– Relację pomiędzy fenomenem zjawisk okultystycznych i światem nauki, poprzez kluczowe dane naukowe i myślicieli, jak i prześledzenie ich doświadczeń i instrumentów naukowych.

Z około 500 dziełami sztuki, 150 naukowymi artefaktami, 150 książkami i 100 dokumentami z wielu krajów Europy, „Europa i świata ducha…” jest prezentowana w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni 2500 m2 w Museum of Modern and Contemporary Art of Strasbourg.

Informacje o wystawie:

• Wystawa czynna: 8 października 2011 – 12 lutego 2012
• Miejsce ekspozycji: Musée d’Art moderne et contemporain de la Ville de Strasbourg
1 place Hans Jean Arp, Strasbourg
• Kontakt: tel.: +33 (0)3 88 23 31 31, internet: http://www.musees.strasbourg.eu/