Bolesław Biegas w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu


Bolesław Biegas, Senne zamyślenie, 1918-1919

Bolesław Biegas, Senne zamyślenie, 1918-1919

Niecodzienna okazja do zapoznania się z twórczością Bolesława Biegasa na na Górnym Śląsku. Na wystawie w Bytomiu prezentowany jest wybór dzieł (rzeźba i malarstwo), z depozytu Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Informacje o wystawie:

• Wystawa czynna: 18.05.-01.09.2013 r.
• Miejsce ekspozycji: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
gmach przy ul. W. Korfantego 34, 41-902 Bytom
• Kontakt: tel.: (+48 32) 281-82-94, internet: www.muzeum.bytom.pl

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na wystawę poświęconą twórczości Bolesława Biegasa (1877-1954) – rzeźbiarza, malarza i dramatopisarza, który urodził się w Koziczynie koło Ciechanowa, a następnie osiadł i zmarł w Paryżu. Dzięki finansowemu wsparciu księdza Aleksandra Rzewnickiego, Franciszka Rajkowskiego oraz Aleksandra Świętochowskiego, którzy dostrzegli w nim niezwykły potencjał twórczy, studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Konstantego Laszczki. Zdobył też stypendium Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, a w Paryżu przez krótki czas kontynuował studia w École des Beaux-Artes.
Artysta jest jednym z czołowych przedstawicieli nurtu symboliczno-secesyjnego w europejskiej rzeźbie. Za jego życia prace te sprzedawano drożej niż dzieła Rodina, a recenzowali je wybitni krytycy: Guillaume Apollinaire czy Louis Vauxcelles. Prace zwracały uwagę dynamicznymi, niezwykle ekspresyjnymi, przypominającymi rozedrgany płomień formami i wystawiane były regularnie na Salon des Indépendants, Salon Société Nationale des Beaux-Artes, Salone dAutomne. Od ok. 1900 roku swoją aktywność twórczą wyrażał także w malarstwie. Powstały wówczas m.in. słynne zgeometryzowane kompozycje sferyczne, baśniowe nokturny z wyłaniającymi się z mroku postaciami aniołów i kochanków czy cykl „Sławni ludzie” z wizerunkami luminarzy światowej kultury. Bolesław Biegas był członkiem Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, któremu zapisał majątek i dorobek twórczy.
Prezentowany na wystawie wybór dzieł (rzeźba i malarstwo) dostępny jest dzięki Muzeum Mazowieckiemu w Płocku.

Wydarzenie pod patronatem honorowym Wicemarszałka Województwa Śląskiego Aleksandry Gajewskiej oraz Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli. Patronat medialny nad wystawą objęli: TVP Katowice, Artinfo.pl oraz portal Rynekisztuka.pl.

 

Relacja fotograficzna z wystawy

Fotograficzna relacja z wystawy